Co i komu grozi gdy dziecko nie chodzi do szkoły?
8 maja 2019
Zgodnie z polskim prawem każdy musi uczyć się/chodzić do szkoły do osiągnięcia 18 lat (obowiązek szkolny).
Jednak to rodzice (opiekun) muszą dopilnować, aby ich dzieci realizowały ten obowiązek.
Rodzice muszą więc zgłosić dziecko do przedszkola/szkoły oraz zapewnić regularne uczęszczanie dziecka na zajęcia i stworzyć podopiecznemu warunki umożliwiające przygotowywanie się do zajęć szkolnych.
Rodzice dzieci w wieku 16 – 18 lat muszą powiadamiać organy gminy o aktualnej formie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki.
Jeżeli dziecko nie chodzi do szkoły dyrektor szkoły wysyła do rodziców pisemne upomnienie, a rodzice mają 7 dni na odpowiedź.
W przypadku, gdy ta metoda okaże się nieskuteczna, dyrektor szkoły wnioskuje do organów gminy o nałożenie grzywny na rodziców. Jednorazowo nie może ona przekroczyć 10 tys. zł, ale może być nakładana wielokrotnie i wtedy łącznie grzywny nie mogą być wyższe niż 50 tys. zł.
Szkoła zgłasza też sprawę do sądu rodzinnego, który stara się wyegzekwować obowiązek szkolny dziecka poprzez wgląd w sytuację rodzinną ucznia i wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych np. poprzez orzeczenie nadzoru kuratora nad dzieckiem/rodziną. Dziecko w sądzie rodzinny ma postępowanie z uwagi na jego demoralizację. W skrajnych przypadkach sąd może nawet pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, a dziecko umieścić w ośrodku wychowawczym czy też schronisku dla nieletnich.
Jeśli rodzić (opiekun) ma problem z przymuszeniem dziecka do realizacji obowiązku szkolnego sam może wystąpić do sądu rodzinnego o umieszczenie dziecka w placówce wychowawczej i w ten sposób zapewnienie realizacji obowiązku szkolnego.
Adwokat Aleksandra Kutyma
Tagi: dziecko, grzywna, małoletni, nieletni, obowiązek szkolny, sąd rodzinny, szkoła