Dziecko a przemoc w rodzinie
19 czerwca 2014
Niejednokrotnie przemoc w rodzinie dotyczy dzieci. Jeśli widzimy, wiemy że dzieje się krzywda dzieciom każdy ma obowiązek działać bo każde dziecko ma prawo żyć bez przemocy.
W przypadku powzięcia informacji o tym że zagrożone jest dobro dziecka sąd rodzinny (opiekuńczy) może podejmować decyzje w tym zakresie z urzędu, tzn. bez pozwów, wniosków inicjujących postępowanie, a jedynie na podstawie notatki, zawiadomienia o tym że zdrowie bądź życie dziecka jest zagrożone. Co może zrobić sąd rodzinny?
Sąd rodzinny (opiekuńczy) może:
– zobowiązać rodziców do określonego postępowania np. poprzez pracę z asystentem rodziny, skierować dziecko do placówki wsparcia dziennego, skierować rodziców do placówki zajmującej się terapią rodzinną,
– określić jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu,
– poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora,
– zarządzić umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka.
W razie podjęcia przez sąd decyzji najbardziej radykalnej tj. odebrania dziecka z rodziny przewidziany jest szczególny tryb odebrania i umieszczenia go u innej, nie mieszkającej z tą rodziną osoby najbliższej w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej. Odebranie dziecka powinno być na podstawie postanowienia sądu, na które służy zażalenie. O terminie zażalenia powinien poinformować rodziców policjant lub pracownik socjalny, który dokonuje czynności odebrania dziecka. Sąd rozpatruje zażalenie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin. Jeśli uzna że dziecko zostało odebrane rodzicom bezzasadnie lub nielegalnie zarządza natychmiastowe przekazanie dziecka rodzicom.
Pamiętaj! Nasze prawo zabrania karania cielesnego dzieci.
Adwokat Aleksandra Kutyma
Tagi: dziecko, prawo karne, przemoc w rodzinie