Dziecko właścicielem nieruchomości
6 listopada 2013
Co zrobić gdy dziecko jest właścicielem nieruchomości, bo np. dostało mieszkanie w spadku po dziadkach albo jest współwłaścicielem mieszkania razem z drugim rodzicem? Kto wówczas decyduje o mieszkaniu, o tym czy je sprzedać, wynająć bądź obciążyć kredytem.
Zgodnie z kodeksem rodzinnym zgodę na konkretną czynność dotyczącą mieszkania, bądź innej nieruchomości musi wydać sąd rodzinny. Rodzic samodzielnie ani rodzice razem nie mogą tego zrobić sami gdyż dysponowanie nieruchomością jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, czyli czynnością która obarczona jest ryzykiem i która może uszczuplić majątek dziecka.
Zatem jeśli chcemy sprzedać w imieniu dziecka mieszkanie albo je wynająć powinniśmy wcześniej wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o wyrażenie zgody na taką czynność. Sądem właściwym będzie sąd rejonowy miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka, wydział rodzinny i nieletnich.
Składający wniosek musi wskazać w nim:
– oznaczenie sądu, do którego wniosek jest skierowany,
– oznaczenie wnioskodawców, czyli obojga rodziców lub jednego z nich, z podaniem adresu zamieszkania i ewentualnie adresu do korespondencji,
– datę dzienna sporządzenia wniosku,
– oznaczenie, że jest to wniosek i w jakiej sprawie jest on składany,
– podanie wartości przedmiotu czynności,
– opis czynności, na którą ma być wydane zezwolenie, oraz podanie, dlaczego dana czynność leży w interesie małoletniego, i uzasadnienie celowości tej czynności,
– wymienienie dowodów na uzasadnienie żądania,
– podpis wnioskodawcy,
– wymienienie załączników.
Wniosek podlega opłacie sądowej, która musi być uiszczona w chwili wnoszenia wniosku do sądu i wynosi 40,00 zł
We wniosku jako uczestnika postępowania nie wskazujemy ani dziecka ani osoby, z którą czynność ma być dokonana, np. nabywca nieruchomości.
W czasie postępowania sąd rozważy, czy wnioskowana czynność nie narusza praw dziecka, czy jest zgodna z zasadami prawidłowej gospodarki, czyli czy jest celowa i korzystna dla dziecka .
Zezwolenie na dokonanie wnioskowanej czynności zostanie wydane gdy sąd dojdzie do pozytywnych wniosków. Wówczas rodzice muszą poczekać, aż postanowienie się uprawomocni, a następnie, po odebraniu z sądu odpisu prawomocnego postanowienia, mogą dokonać wnioskowanej czynności.
Aleksandra Kutyma
Tagi: dzieci, dziecko, mieszkanie, nieruchomość