Jak stworzyć plan wychowawczy (porozumienie rodzicielskie)?
7 października 2013
Sąd orzekając rozwód albo separację orzeka m.in. o tym kto będzie sprawował władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi. Istnieje tu kilka możliwości rozwiązania tej kwestii, jednym z nich jest powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Żeby mogło się tak stać, rodzice muszą zgodnie złożyć wniosek o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej. Przyjęło się, iż taki wniosek powinien być sporządzony na piśmie (nie wynika to z żadnego przepisu, ale taka jest praktyka). Najlepiej też (biorąc pod uwagę kryterium długości postępowania), gdy taki wniosek dołączony jest już do samego wniosku o rozwód albo separację. W postępowaniu sąd raczej stara się uwzględnić zgodny wniosek przedstawiony przez rodziców, o ile tylko jest on (sąd, a nie wniosek) przekonany o tym, że zawarte w nim postanowienia są dobre dla dziecka.
W sytuacji gdy chcecie oboje mieć pełnię władzy rodzicielskiej brak przedstawienia sądowi już na początku planu wychowawczego z pewnością przedłuży postępowanie i spowoduje wyznaczenie kolejnego terminu rozprawy.
Plan wychowawczy możecie sporządzić sami – gdyż nie ma jednego, powszechnie obowiązującego wzoru takiego planu. Przy jego tworzeniu musicie jednak pamiętać, że ma on przekonać sąd, że Wy jako rodzice po rozwodzie jesteście w stanie współdziałać dla dobra dziecka.
Moim zdaniem plan rodzicielski powinien zawierać najważniejsze ustalenia dotyczące dzieci. Uważam, że jego postanowienia powinny być konkretne i w miarę szczegółowe, ale oczywiście w graniach rozsądku i bez nadmiernej drobiazgowości.
Realizacja postanowień planu już po rozwodzie może pomóc Wam odnaleźć się w nowej rzeczywistości i razem współdziałać dla dobra dziecka, bo przecież o to chodzi – by Wasze dziecko ucierpiało jak najmniej.
W zakładce „do pobrania” wzór planu wychowawczego do bezpłatnego ściągnięcia.
Adwokat Aleksandra Kutyma
Tagi: dzieci, plan wychowawczy, porozumienie rodzicielskie, rozwód