Plan wychowawczy w pytaniach i odpowiedziach
8 października 2013
Po poprzednim wpisie dostałam kilka maili, za które bardzo dziękuje, z pytaniami bo jak się okazało jeszcze nie wszystko co dotyczy planu wychowawczego jest jasne.
Żeby rozwiać pojawiające się wątpliwości pozwoliłam sobie odpowiedzieć na te pytania tutaj.
Czy pozostawienie obojgu rodzicom władzy rodzicielskiej zależy od planu wychowawczego?
Tak. Pozostawienie po rozwodzie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom zależy od przeświadczenia sądu, że rodzice pomimo rozwodu są w stanie współdziałać ze sobą w sprawach ich wspólnych dzieci. Wymóg by rodzice przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem w formie planu wychowawczego jest przesłanką pozostawienia obojgu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej.
Co się stanie jeśli nie przedstawimy planu wychowawczego?
Jeśli rodzice w czasie postępowania o rozwód nie przedstawią wspólnego planu wychowawczego wówczas sąd w wyroku rozwodowym powierzy pełnię władzy rodzicielskiej jednemu z małżonków, a drugi będzie miał ograniczoną władzę rodzicielską w określonym przez sąd zakresie.
Czy plan wychowawczy wiąże sąd?
Nie. Plan wychowawczy nie jest wiążący dla sądu, podlega jednak jego ocenie. Jeżeli sąd na podstawie planu wychowawczego uzna, że rozwiedzeni rodzice mogą i będą wspólnie działać w sprawach dziecka wówczas przyznaje władzę rodzicielską obojgu rodzicom.
Czy sąd może nie uwzględnić planu wychowawczego?
Tak. Jeżeli sąd uzna, mimo złożenia planu wychowawczego, że rozwiedzeni rodzice nie są w stanie dogadywać się wspólnie i wspólnie decydować o sprawach dziecka, wówczas o przyznaniu władzy rodzicielskiej rozstrzyga na podstawie całokształtu okoliczności sprawy, biorąc jednak pod uwagę wspólne ustalenia rodziców.
Czy plan wychowawczy musi być podpisany i przez kogo?
Tak. Jeśli plany wychowawczy sporządzony jest w formie pisemnej to musi być podpisany i to przez obydwoje rodziców, gdyż jest zgodnym wspólnym oświadczeniem małżonków.
Czy ustalony plan wychowawczy można zmienić?
Tak. W czasie postępowania o rozwód plan wychowawczy można zmienić czy to na skutek zmiany okoliczności faktycznych, czy stanowiska strony, czy też na skutek zastrzeżeń sądu.
Co powinien określać plan wychowawczy?
W planie wychowawczym przede wszystkim powinno być uregulowane miejsce pobytu dziecka, a następnie kwestie dotyczące edukacji, zdrowia dziecka czy też kontaktów drugiego z rodziców z dzieckiem, czyli wszystko to co służy do wykonywania władzy rodzicielskiej.
Czy można w planie wychowawczym określić wysokość alimentów?
Tak. Nie jest to obowiązkowy element planu wychowawczego, ale oczywiście również kwestia alimentów może znaleźć się w planie wychowawczym. Te szczegółowe uregulowania mogą również wpływać na ocenę sądu co do uwzględnienia porozumienia między rodzicami.
Czy można w planie wychowawczym ustalić kontakty z innymi osobami np. dziadkami?
Sąd w sprawie o rozwód rozstrzyga jedynie sprawy między małżonkami, nie może natomiast rozstrzygać w sprawie kontaktów z innymi osobami nawet tak bliskimi dla dzieci jak dziadkowie. Jednakże w planie wychowawczym jako element dodatkowy można również wypracować stanowisko dotyczące i tej kwestii, co również może wpłynąć na pozytywną ocenę sądu co do uwzględnienia porozumienia między rodzicami.
Mam nadzieję, że teraz kwestie związane z porozumieniem rodzicielskim nie stwarzają już problemów. Jednak jeśliby coś było nie jasne proszę pytać.
Adwokat Aleksandra Kutyma
Tagi: alimenty, plan wychowawczy, rozwód