Prawa pracownicy związane z ciążą i macierzyństwem
15 maja 2014
Prawo pracy w sposób szczególny traktuje kobietę w ciąży. – mówi Adwokat Aleksandra Kutyma. Przykładami specjalnego traktowania jest m.in. zakaz pracy przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych, zakaz rozwiązania stosunku pracy, czy urlop macierzyński.
Rodzice dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Urlop wychowawczy udziela się na wniosek pracownika i może być wykorzystany maksymalnie w czterech częściach.
W okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę.
Jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę, a także w przypadku gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca obowiązany jest dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu, lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Młode mamy w pracy również mają swoje prawa. Jakie?
Adw. Aleksandra Kutyma: Pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługuje prawo do dwóch 30 minutowych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie.
Natomiast jeżeli pracownica zatrudniona jest przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie jej nie przysługują, zaś w sytuacji gdy czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa.
Pracownikowi (zarówno kobiecie jak i mężczyźnie) wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Adwokat Aleksandra Kutyma – specjalistka z zakresu prawa rodzinnego, karnego i prawa pracy. Kancelaria Adwokat Aleksandry Kutymy świadczy usługi kompleksowej obsługi prawnej zarówno klientów indywidualnych, jak i podmiotów gospodarczych. W szczególności, w zakres działalności wchodzi reprezentacja przed sądami i organami administracji państwowej, jak również bieżące doradztwo prawne, sporządzanie pism, umów i dokumentów niezbędnych w każdej działalności.
Oryginalny artykuł: http://rodzina-i-kariera.infor.pl/ekspert-radzi/porady/321980,5,Prawa-pracownicy-zwiazane-z-ciaza-i-macierzynstwem.html