Przebieg rozprawy rozwodowej bez orzekania o winie
5 lutego 2015
Zgodnie z polskim prawem rozwód może zostać orzeczony:
– z wyłącznej winy jednego z małżonków
– z winy obojga małżonków
– bez orzekania o winie.
Dziś o przebiegu rozprawy rozwodowej, gdy strony wnoszą o rozwód bez orzekania o winie.
W przypadku, gdy obie strony wnoszą o wydanie wyroku bez orzekania o winie, Sąd związany jest wnioskiem obu stron. Po wymianie pism procesowych (pozew, odpowiedź na pozew) wyznaczana jest rozprawa. Jeśli między stronami nie ma sporu może być to pierwsza a zarazem ostatnia rozprawa!
Jednak wszystkie kwestie między małżonkami muszą być „dogadane”.
Jeśli małżonkowie mają małoletnie dzieci, rozwód na jednej rozprawie też jest możliwy, ale także i w tym przypadku nie może być żadnych kwestii spornych dotyczących samych małżonków jak i spraw dzieci: miejsca zamieszkania dziecka, władzy rodzicielskiej, alimentów, kontaktów etc.
Te wszelkie sprawy związane z dziećmi powinny być uregulowane w planie wychowawczym.
Na rozprawie na początku Sąd sprawdza tożsamość stawających – trzeba mieć ze sobą dowód osobisty (jeśli się go jednak zapomniało to też nie dramat). Następnie Sąd „bada” czy faktycznie między małżonkami doszło do trwałego rozkładu pożycia oraz czy rozwód nie spowoduje, że ucierpi dobro małoletnich dzieci. Jak bada? Otóż prowadząc przesłuchanie – zadając pytania o przebieg małżeństwa, powody rozpadu, kwestie dotyczące dzieci.
Jest to formalność, przez którą trzeba przejść i nie ma możliwości jej ominięcia. Za stronę nie może też zostać przesłuchany jej pełnomocnik.
W sytuacji, gdy rozwodzą się osoby niemające dzieci wówczas można nawet nie powoływać osoby trzeciej na świadka – wystarczają sami małżonkowie.
Natomiast gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci konieczne jest powołania świadka – wymagają tego przepisy. Taki świadek powoływany jest na okoliczność sytuacji opiekuńczo-wychowawczej dziecka, czyli po to by opowiedzieć o sytuacji dziecka – o tym kto się nim zajmuje i jak oraz by potwierdzić, że jeśli dojdzie do rozwodu to dziecko nie ucierpi na tym. Owym świadkiem może być „przyjaciel domu”, sąsiadka, z którą małżonkowie utrzymują dobre stosunki, czy ktoś z rodziny.
Po wysłuchaniu samych małżonków lub małżonków i świadków, po krótkiej przerwie zapada wyrok rozwodowy.
Adwokat Aleksandra Kutyma
Tagi: przebieg rozprawy rozwodwej, rozwód bez orzekania o winie