Sprawa o rozwód – zostałem pozwany i co dalej
24 listopada 2013
Następstwem rozpadu małżeństwa jest rozwód. Często małżonkowie informują się o tym, że składają pozew do sądu, szczególnie jeśli mają małoletnie dzieci i chcą wykonywać nad nim władzę rodzicielską wspólnie -wtedy to muszą wpólnie opracować porozumienie rodzicielskie. Jednak, zdarza się i tak że jedno z małżonków dowiaduje się o postępowaniu rozwodowym …. na poczcie, gdy odbiera list z sądu, w którym to znajduje się odpis pozwu i termin pierwszej rozprawy.
W takiej sytuacji chociaż może być to trudne nie należy wpadać w panikę. Trzeba na spokojnie przeczytać otrzymany pozew, przeanalizować zawarte w nim twierdzenia, argumenty i przystąpić do działania. Nie należy tego odkładać na później, gdyż czas goni.
Terminy
Z chwilą odebrania pisma z sądu zaczyna biec 14 dniowy termin na złożenie odpowiedzi na pozew – oznacza to, że w czasie najbliższych 14 dni trzeba zastanowić się nad poruszonymi w pozwie kwestiami, ustosunkować się do nich, wszystko to spisać i wysłać do sądu listem poleconym lub zawieść osobiście. Drugim terminem, który może zacząć biec to 7 dni na złożenie zażalenie na zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych. Naruszenie, któregoś z terminów pociąga za sobą negatywne skutki i o tym trzeba pamiętać.
Zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu
Postanowienie o zabezpieczeniu alimentów na rzecz dzieci lub małżonka można otrzymać łącznie z odpisem pozwu lub nawet wcześniej. Postanowienie to wydaje sąd na posiedzeniu niejawnym, tzn. że sąd nie zaprasza nas do siebie, nie informuje wcześniej, że taką kwestię będzie rozpatrywał. Sąd wydaje rozstrzygnięcie na podstawie twierdzeń i dowodów zawartych przez powoda w pozwie. Pozwany po otrzymaniu postanowienia może je zaskarżyć w terminie 7 dni. Jeżeli tytułem zabezpieczenia zostały zasądzone alimenty na dzieci trudno będzie o uchylenie postanowienia gdyż na każdym rodzicu spoczywa obowiązek alimentacyjny względem dzieci. Łatwiej będzie uzyskać np. zmniejszenie kwoty zabezpieczenia, jednak zawsze trzeba to odpowiednio uzasadnić.
Odpowiedź na pozew
Wraz z odpisem pozwu rozwodowego sąd zakreślając termin 14 dni na wniesienie odpowiedzi na pozew przesyła pouczenie o prawie do złożenia odpowiedzi oraz o skutkach jej niezłożenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w toku sprawy strony mogą składać pisma procesowego inne niż pozew i odpowiedź na pozew tylko gdy sąd tak postanowi. Oznacza to, że jeśli nie złoży się odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie można znacznie skomplikować swoją sytuację procesową.
W odpowiedz na pozew pozwany ma szanse przedstawienia swojego punktu widzenia, własnych twierdzeń i dowodów w kontekście twierdzeń powoda.
Odpowiedz na pozew można napisać samemu jak i też można zgłosić się do adwokata by on napisał ją za nas.
Składająć opdowiedź na pozew trzeba pamiętać by zrobić to w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu drugi dla powoda.
Tagi: odpowiedź na pozew, pozew, rozwód, zabezpieczenie roszczenia