Udowodnienie zdrady
19 grudnia 2013
Jednym z zawinionych powodów orzeczenia rozwodu z winy jednej ze stron może być zdrada małżeńska, czyli taka która zaistniała w czasie trwania małżeństwa. Żeby jednak sąd wziął pod uwagę tę okoliczność konieczne jest przedstawienie dowodów na zdradę.
Najlepsze byłoby przyznanie się do zdrady małżonka, ale wiem, że to nie zdarza się często, gdyż małżonek zdradzający ma świadomość konsekwencji orzeczenia rozwodu z jego winy.
Dowody pokazujące/dokumentujące zdradę możemy podzielić na: te twarde, mocne i te poszlakowe.
Dowody twarde, mocne to np. zdjęcia zrobione w niedwuznacznej sytuacji, zeznania świadków, którzy widzieli, słyszeli i mogą potwierdzić w sądzie fakt zdrady lub kontakty z innymi osobami świadczące o znacznej zażyłości, także we własnym zakresie poczynione nagrania rozmów. Jeśli np. wiemy, że takie rozmowy były, ale nie mamy możliwości samodzielnego udowodnienia możemy zwrócić się do sądu by ten w toku procesu zwrócił się do operatora telefonicznego o udostępnienie treści nagranych rozmów prowadzonych w danym czasie pomiędzy określonymi numerami telefonów indywidualnie przypisanymi.
Dowody poszlakowe to np. bilingi z częstym wybieraniem jakiegoś jednego numeru – to świadczy o możliwości zdrady, ale nie przesądza tego bo to że ktoś z kimś często rozmawia nie znaczy że zdradza.
Jednak, nawet udowodnienie zdrady nie przesądza o tym. że rozwód zostanie orzeczony z wyłącznej winy zdradzającego. O tym, kto ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego, ostatecznie zdecyduje sąd orzekający w danej sprawie po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.
Tagi: dowody, rozwód, zdrada