Uznanie ojcostwa i alimenty
15 maja 2014
Uznanie dziecka przez mężczyznę, obecnie uznanie ojcostwa, jest jednostronną czynnością prawną dokonywaną przez ojca dziecka pozamałżeńskiego przed właściwym organem państwowym – mówi adwokat Aleksandra Kutyma. Jest to akt woli i wiedzy uznającego, należący do kategorii czynności prawnych, a mający charakter ściśle osobisty i dlatego jedynie mężczyzna jest uprawniony do jego złożenia.
Jakie sposoby ustalenia ojcostwa przewiduje polskie prawo?
Adwokat Aleksandra Kutyma: Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki, gdy dziecko urodziło się w okresie od zawarcia związku małżeńskiego do 300 dni po jego ustaniu (wskutek zgonu małżonka, separacji albo rozwodu). W sytuacji, gdy owo domniemanie nie zachodzi, albo gdy domniemanie takie zostało obalone (poprzez zaprzeczenie ojcostwa), ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie dziecka przez ojca, albo na mocy orzeczenia sądu (art. 72 KRO).
Jakie warunki należy spełnić, aby uznać ojcostwo?
Adw. Aleksandra Kutyma: Uznać ojcostwo może każdy mężczyzna, bez względu na swój stan cywilny (kawaler, żonaty, wdowiec, rozwiedziony), który ma pełną zdolność do czynności prawnych (tj. pełnoletni i nieubezwłasnowolniony).
Do uznania ojcostwa przez ojca, mającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych (czyli nie mającego jeszcze ukończonych 18 lat albo ubezwłasnowolnionego częściowo) potrzebna jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego (rodziców), opiekuna a w razie jej braku – zgoda sądu opiekuńczego.
Czy wiek dziecka ma znaczenie?
Adw. Aleksandra Kutyma: Z reguły uznanie ojcostwa następuje po narodzinach dziecka, ale dziecko można uznać nawet gdy się jeszcze nie urodziło, ale jest już poczęte. Uznać ojcostwo można także osoby (dziecka) pełnoletniej. Jednakże to tego potrzebna jest poza zgodą matki jeżeli ta jeszcze żyje, także zgoda osoby której ojcostwo ma być ustalone Zgoda ta powinna być wyrażona w formie przewidzianej dla uznania ojcostwa albo na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Może być wyrażona bądź przed uznaniem, bądź jednocześnie z nim, bądź w ciągu 3 miesięcy od daty uznania. Po śmierci dziecka unieważnienie uznania nie jest dopuszczalne.
Link do artykułu: http://rodzina-i-kariera.infor.pl/ekspert-radzi/porady/321975,Uznanie-ojcostwa-i-alimenty.html